Pokud dokážete ovlivnit Vaši školu, dokážete ovlivnit i svět kolem sebe.....

Kronika zápisků z činnosti Ekotýmu školy


Poslední schůzka Ekotýmu ve školním roce 2016 / 2017

Na poslední schůzku Ekotýmu jsme se vydali do lesa směrem na Polany. Chtěli jsme se podívat na mladé výhonky dubů, které jsme vloni v dubnu vysadili na okraji lesního porostu. Všichni jsme měli radost, když jsme objevili malé zelené stromečky v suchém listí. Třeba zde časem vyroste dubový háj. Po rozdělení do skupinek začala hravá část schůzky. Soutěžili jsme a plnili různé úkoly – hledali a sbírali přírodniny, chytali uprchlé medvědy z cirkusu, řešili vzkazy napsané morseovkou a hráli hry. Po závěrečném vyhodnocení soutěží a práce všech členů Ekotýmu jsme se vydali na zpáteční cestu, během které jsme přemýšleli, co bude náplní schůzek v příštím školním roce.

Družinové ekohrátky 14.6. 2017

„Poslouchej, co ti příroda říká.“ Tento rébus museli vyluštit účastníci Družinových ekohrátek, které uspořádala naše škola. Srpnové Radniční listy uveřejnily článek o této akci.

ZŠ Zelená:
Družinové ekohrátky

Slunečné a místy lehce větrné dopoledne čtrnáctého červnového dne patřilo na životické ZŠ Zelené celoměstské akci s názvem „Družinové ekohrátky“. Dvanácti připravených soutěží zaměřených především na ekologii se zúčastnilo devět pětičlenných družstev z družin napříč celým městem. Kromě družstva z pořádající ZŠ Zelené se zde představily také týmy ze základních škol Marie Kudeříkové, Karolíny Světlé, Generála Svobody, Horní Suché, Kapitána Jasioka, Žákovské, Frýdecké a ZŠ Těrlicko. ZŠ Zelená se ujala pořádání celé akce, jelikož se může již potřetí pyšnit titulem Ekoškola. O přípravu i chod soutěžního dopoledne se starali také žáci Ekotýmu z pořádající školy. Na devět pětičlenných týmů čekaly úkoly zaměřené především na přírodu, například poznávání květin, stromů, ptáků nebo lesní zvěře. K ekologii pochopitelně patří i třídění odpadu, proto se na dvou stanovištích soutěžící věnovali i této problematice. A nechyběly také úkoly procvičující fyzickou zdatnost a logické myšlení. Na organizaci soutěžního dopoledne se podílel také Magistrát města Havířova, který financoval odměny pro soutěžící. A ačkoliv šlo o soutěž, odměny za předvedené znalosti a dovednosti se dočkali všichni zúčastnění. Vítěz však mohl být jen jeden. Triumf zůstal pomyslně na domácí půdě, nejvíc bodů získala pořádající ZŠ Zelená, která potvrdila svůj statut Ekoškoly. Nejdůležitější však je, že se žáci z celého města pobavili a navíc se u toho i něco naučili.
Tomáš Chudý

Velikonoční jarmark, duben 2017

Naši zručnost, šikovnost a zanícenost pro tvoření jsme letos opět předvedli na Velikonočním jarmarku. V tělocvičně jsme na stolech rozložili výsledky měsíční výtvarné práce. Kraslice, zajíčci, kuřátka, šátky, tašky, karabáče, přáníčka, kamínky, kočky a perníčky rychle mizely v rukou rodičů, kteří si jimi vyzdobili své domy a navodili atmosféru blížících se Velikonoc.

Budky pro ptáky, 23. 3. 2017

Celou zimu se s kamarády staráme o ptáčky, do krmítek zavěšených na stromy ve školní zahradě jim sypeme zrníčka obilnin a slunečnice, nebo věšíme lojové koule. Sotva sluníčko prohřeje vzduch, začnou se kolem nás ozývat, kromě zpěvu kosů a sýkorek, rozverné hlásky dalších zpěváčků, kteří se do zahrady vrátili z dalekých krajů. Jejich hlasité dovádění nám oznamuje touhu postavit si hnízdo a starat se o mláďata. Pan Král nám navrhl, že pro ně vyrobí budky. Na další schůzce Ekotýmu jsme po krátké besedě o důležitosti přítomnosti ptáků na zahradách šli společně na zahradu a na stromy rozvěsili šest ptačích budek pro sýkorky, kosy, špačky, rehky a dlasky. Celé jaro budeme pozorovat jejich hnízdění.

Beseda s myslivci, březen 2017

Každoročně nás na jaře navštěvují zástupci Mysliveckého svazu Šenov, Marie Petrová a Rostislav Král, aby v dopoledním vyučování navodili mezi školními lavicemi atmosféru lesního prostředí a besedovali s námi na téma Život v lese. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o zvěři, která se pohybuje v blízkém okolí naší školy, v životickém a albrechtickém lese. Poutavé vyprávění bylo oživeno výstavkou loveckých trofejí, parožím jelenů, daňků, srnců, kožešinami jezevce, divočáka, kuny a lišky. Myslivci zjišťovali naše vědomosti získané ve vyučování. Zvídavost byla vzájemná, také i my, děti, jsme pokládali otázky týkající se jejich práce. Všem žákům se líbily lovecké zbraně a dobře vycvičený lovecký pes Bára. Beseda nás všechny moc potěšila a poučila. Na konci jsme myslivcům hodně zatleskali.

Prima pokusy, leden 2017

Měsíc leden probíhá vždy ve znamení velkého množství učení, příprav na písemky, zkoušení, opakování, velkou snahu završuje vysvědčení. Letos jsme za odvedenou práci dostali odměnu. Prima pokusy. Naši školu navštívila paní učitelka - Dagmar Gluchová, odbornice v oblasti chemie, fyziky, matematiky, přírodopisu, ekologie a přivezla nám zábavně vzdělávací představení plné zajímavých chemických pokusů. První a druhá třída zkoumala barvy. Kamarádi už ví, co je sloní zubní pasta, jak měnit barvu kapaliny, vytvořit zvukové efekty hrou na brčko, rozložit barvu světla přes duhové brýle. Nakonec si vyrobili hračku karteziánku. Třetí ročník vnímal svět všemi smysly – žáci v pokusech prověřili svou rovnováhu, postřeh, paměť, hmat, citlivost kůže, zrak, čich i chuť. Co je to Nenewtonovská kapalina, jak se počítá do 31 pomocí jedné ruky, zda jde propíchnout balónek jehlicí bez prasknutí, to zjišťovali čtvrťáci a páťáci. Bylo to super dopoledne a perfektní odměna.

Ekotým ve školním roce 2016/2017

1.ročník:Emička KonštackáAdélka KokoškováRobinek Slonka
Magdička KrálováŠtěpánek PeškaJůlinka Eršilová
2.ročník:Agátka StachurováElenka NožičkováTerezka Runštuková
František MoravčíkČesťa SlívaFilípek Micenko
Ademek CamajMark Metzner
3.ročník:Jindřišek KrainaOndra FukalaSimonka Folwarczná
Ráďa CyžTomáš KrzyžánekNatálka Cyprisová
Klaudinka MikulováMíša BořutaHonzík Horych
Davídek Klimsza
4.ročník:Verunka ŠkutováMatýsek HanákHanička Kubeczková
Terezka LackováRáchelka KlimszováDominik Peška
5.ročník:Míša MikulováAnička TomčalováAnička Králová
Barča OlszarováAnička TomečkováOndra Eršil

V takovém složení pracuje letos Ekotým. 36 nadšených děti pro přírodu se schází 1 – 2 krát měsíčně a plní úkoly zaměřené na udržení ekologického provozu školy, získává nové poznatky o přírodě a o myslivosti. Kamarádi z 5. ročníku si všechny mladší ekotýmáčky rozdělili do šesti skupin, ve kterých spolupracovali, plnili různé úkoly a soutěžili. Jednou z našich oblíbených akcí Ekotýmu je zimní výlet do lesa ke krmelci. Jak jsme si v zasněžených Životicích užívali, vidíte na fotkách.

Výlet do obory Vrožná na Třinecku 3. 11. 2016

Sluníčko se občas vyškrábe zpod tmavomodrých mraků, při stoupání do kopce vdechujeme ledový vzduch a pod nohama nám na lesní pěšině křupe první sníh. Takové počasí nás provázelo na říjnovém výletu do obory ve Věřňovicích, kam jsme se vydali autobusem na výlet s cílem pozorovat a krmit lesní zvěř. Hned v první ohradě nás uvítaly zvědavé hlavy laní sika. Nádherné tmavohnědé oči na nás upřeně hleděly, když jsme jim podávali suché pečivo, jablka a zelí. Vylézt na vysoký posed si vyzkoušely menší děti z 1. a 2. třídy. Ostatní pozorovali vysokou ze svého úkrytu mezi stromy. Byli jsme trochu hluční, proto se kolem nás pohybovala zvířata s velkým obloukem. Abychom mohli krmit v dalších ohradách pštrosy a divoká prasata, museli jsme překonat kluzké území plné bláta. Všichni jsme si z obory odnášeli krásné dojmy, bláto na botách, někdy i na bundách a zadku. Ale všichni už poznáme muflona, jelena, srnce a daňky. Těšíme se na další výlet.

Podzimní zamykání zahrady

„Usnul a spí mravenec lesní …“ zněla setmělou školní zahradou melodie Mravenčí ukolébavky. Než si děti zapálily svíčky kolem jezírka a zazpívaly všem broučkům i rostlinám na rozloučenou před zimou tuto písničku, uspořádali jsme dvě akce společně s rodiči. Nejdříve jsme si rozdali hrábě a košťata a vyhrabali všechno suché listí, větve, trávu, ostříhali zvadlé květiny. Pak si kamarádi přivedli své čtyřnohé mazlíčky, pejsky, a začala přehlídka dovednosti, poslušnosti a krásy. Za úplné tmy jsme se rozcházeli domů plni hezkých zážitků a s přáním jarního probuzení školní zahrady v plné síle, abychom ji mohli využívat k pohybovým aktivitám i v příštím roce.

Nejlepší sběrači 2016

Kaštany:1. Česťa Slíva 2.r. 250kg
2. Simonka Pavelková 2.r. 170kg
3. Maruška Klimszová 1.r. 164kg
Sourozenci: 1. Anička a Magda Královy 264kg
2. Míša a Kačka Garovi 204kg
3. Ema a Maruška Tvrdkovy 196kg
Žaludy:1. Tadeáš Penkov 4.r. 35,9kg
2. Vašík Melecký 1.r. 19,6kg
3. Kubík Kučera 2.r. 13,7kg
Víčka:1. Adam Chmiel 3.r. 24,6kg
2. Anička Jopková 3.r. 5,8kg
Vašík Melecký 1.r. 5,8kg
3. Viktor Herman 3.r. 4,9kg
Baterie:1. Magda Králová 1.r. 13,4kg
2. Agátka Stachurová 2.r. 9 kg
3. Vašík Melecký 1.r. 7,1kg
Papír:1. Magda Králová 1.r.500 kg
2. Anička Králová 5.r. 216 kg
3. Agátka Stachurová 2.r.133 kgPodzimní sběrové dny 2016

S nastávajícím podzimem vyrážíme každoročně se spolužáky do lesa na sběr kaštanů a žaludů pro zvířátka. Letos se urodilo hodně kaštanů, takže bylo co sbírat. Podařilo se nám trhat rekordy v množství přinesených kilogramů plodů. Myslivcům jsme zajistili alespoň na začátek zimy krmení pro lesní zvěř. Do sběrového týdne se zapojili i sběrači papíru, víček a baterií. A kdo byl nejpilnější?
Třídakaštanyžaludypapírbaterievíčka
1. 742,7 kg28,1 kg 558,8 kg23,3 kg13,5 kg
2. 456 kg23,2 kg 346 kg 9,2 kg17,7 kg
3. 61 kg 0,8 kg 185,5 kg 1,8 kg37,6 kg
4. 79,3 kg40,3 kg 84,3 kg 2,8 kg 4,04 kg
5. 354 kg 3,5 kg 224,1 kg - 1,7 kg
Celkem1676 kg92,4 kg1398 kg37,1 kg74,54 kg

Ukázka práce asistenčních psů - 27. 9. 2016

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá. To se zpívá v písničce a je to velká pravda. Děti a zvířata jsou nerozluční kamarádi. Milují jejich hebké kožíšky, upřímné pohledy, stále hravou náladu, ví, že pes není pouze módní doplněk. Ale umí se všichni o ně správně starat? Rozumí jim? Co je to canisterapie? Tyto informace děti získaly v průběhu úterního dopoledne, kdy nás přišla do školy navštívit paní Georgiová a její pes … Společně nám předvedli zásady správného chování ke psům, základní výcvik, povely, péči o psí zdraví a srst. Někteří kamarádi se ještě nikdy nesetkali v takové blízkosti s větším psem, nedůvěřivě a se strachem postávali opodál. Proto poprvé využili možnosti navázat přátelský kontakt, lehnout si vedle něho, dotýkat se ho pod dohledem paní Georgiové. To byla přímá ukázka canisterapie, léčebné metody, která využívá příjemného prožitku se psem ke zlepšení zdravotního stavu dětí.

Zdravá svačina na zahradě 15. 9. 2016

Právě končí první vyučovací hodina a na stolech dětí se objevují barevné krabičky plné voňavých dobrot od maminky. Svačina, nejoblíbenější část každého dopoledne. Příležitost k odpočinku, popovídání, posilnění a doplnění tekutin. S plným žaludkem se lépe přemýšlí a pracuje. Proto nás napadlo, uspořádat na školní zahradě přehlídku svačinek, ale ne obyčejných. Každá třída dostala za úkol připravit pro kamarády zdravou svačinku. Na sluncem zalité zahradě se na stolech za týden objevily nápadité variace na zdravou svačinu. První hodinu všichni žáci s radostí a nadšením míchali, krájeli, mazali, napichovali, zdobili, snažili se překvapit. A povedlo se. Mlsné jazýčky si pochutnávaly na pomazánkách z mrkve, rajčat, červené řepy, dýně, luštěnin, sýru, ovocných špízech a salátech. Opravdu jsme si pochutnali, za chvíli byly stoly prázdné a naše bříška plná. Domů jsme si odnesli inspiraci pro mámy na zdravou svačinu.

Zelená vlajka Ekoškoly potřetí vlaje nad ZŠ Zelenou červen 2016

Naše Základní škola Zelená v Havířově-Životicích znovu obhájila titul Ekoškola. Obhajoba vyžadovala velké úsilí ze strany nás žáků i učitelek. Snažili se všichni, hlavně členové ekotýmu. Pro obhajobu titulu jsme museli splnit různé úkoly a prokázat vědomosti o ekologii, přírodě a zajistit ekologický provoz školy. A co být ekoškola vlastně znamená? Každý, kdo do naší školy vstoupí, si může všimnout, že se snažíme třídit odpad, šetřit vodou a elektřinou. K tomu jsme si vyrobili vtipné cedulky, díky kterým si dáváme pozor na to, abychom zbytečně neplýtvali energií. I naše zahrada je přizpůsobená tomu, že jsme ekoškola. Zjistili jsme si, jaké živočichy zde máme a jaké rostliny nám tu rostou. A o tom informují obrazové tabule, které tu máme umístěny. V letošním roce jsme přidali na zahradu školy nové domečky pro hmyz, ježky, čmeláky a přímo pro divoké včely. Zapojením do mezinárodní kampaně Litter Less a celostátní hry Recyklohraní jsme rozšířili třídění odpadů o sběr baterií, tonerů a elektroodpadů. Sběrem kaštanů, žaludů a papíru jsme získali finanční prostředky pro námi adoptovanou pandu červenou v ZOO Ostrava. V rámci vyučování také probíhaly zajímavé projekty a akce. Šetrný spotřebitel, Biodiverzita, Fair traidový obchod, kampaň Litter Less, návštěva chovné stanice U králíčků, exkurze do tepelné elektrárny v Dětmarovicích, na skládku Depos a do hráze Těrlické přehrady. Na exkurzi do chovné stanice „U králíčků“ nás pozvala maminka jedné žákyně. Dozvěděli jsme se mnoho o tom, jak zvířátka chovat, o teraristice. Viděli jsme řadu známých i neznámých zvířat (např. agamu, nejmenší slepice na světě). Měli jsme možnost zvířata si pohladit a vzít do ruky. Setkali jsme se tu i se zvířaty, která špatní chovatelé odložili, nebo je opustili. Některá zvířata nebyla v dobrém zdravotním stavu. Nejvíc nás zaujal příběh hada, který měl nádor na krku a potřeboval by operaci. Další setkání s živou přírodou nám připravili sokolníci. Byli u nás už vloni, ale i letos se nám jejich představení líbilo. Přijeli, aby nám předvedli své dravé ptáky (např. poštolku obecnou, orla mořského, výra velkého, sovu pálenou). Exkurze na hráz Těrlické přehrady v Albrechticích nám umožnila podívat se na místa, kam se člověk běžně nepodívá. Bylo to zajímavé, protože jsme mohli sestoupit dokonce i do podzemí. Tam byla nashromážděna voda v železných trubicích, ve kterých dokonce přežívají i ryby. Zajímavá a trochu nebezpečná byla exkurze v tepelné elekrárně Dětmarovice. Viděli jsme celý plán elektrárny, dostali jsme helmy, které jsme měli prý pro to, aby na nás nespadl mrtvý holub. V místnostech bylo hodně prachu a hluku. Napínavá byla procházka po střeše, protože tam bylo jen zábradlí a my jsme se museli držet vyznačené trasy. Krok mimo trasu by znamenal šlápnout na dráty s elektrickým vedením. My, členové Ekotýmu, jsme se pravidelně každý měsíc scházeli. Naše schůzky měly vždy bohatý program. Sdělovali jsme si, co se nám povedlo, dávali jsme si nové úkoly, četli jsme si zajímavé informace o ochraně přírody a planety. Také jsme si dělali zvláštní pokusy (např. výroba bramborového škrobu, ekologické čištění skvrn na textilu, efekt sopky). Seznamovali jsme se s chovem domácích zvířat, protože nám paní učitelka dovolila přinést si vlastní zvířecí mazlíčky a říct něco o nich. Měli jsme možnost dozvědět se pár tipů na knížky o přírodě, které bychom si mohli přečíst. Jsme všichni od srdce rádi, že se nám obhajoba podařila. Ke jménu naší školy nějak přirozeně patří, že máme k ekologii blízko a že nám záleží na tom, aby víc a víc dětí vědělo, že se o své životní prostředí musíme starat.

Hanka Kubeczková, 3. ročník

V prvním dubnovém týdnu od 4. do 8. 4. si oblékni tyto barvičky:
Pondělí – žlutá, úterý – zelená, středa – modrá, čtvrtek –bílá, pátek – červená.

Lístečky s informacemi o akci „ Barevný týden“si přinesli všichni žáci domů, aby si prohlédli svůj šatník a včas vybrali správné oblečení. Rozhlédnout se kolem sebe, všimnout si, že slunce teplými paprsky už několik týdnů probouzí přírodu, že jaro svými pastelkami postupně vybarvuje šedou trávu po zimě. To byl cíl týdne barev. Žlutá, zelená, modrá, bílá, červená - jsou oblíbené odstíny jara. Každý člověk má své oblíbené barvy. Děti si vybraly, která je jim příjemná a která ovlivňuje jejich náladu.


Den Země a orientační běh v lese 22. 4. 2016

V pátek 22. 4. 2016 byl Den Země. Naše škola ho oslavila pobytem v přírodě. Aktivní vyučování začalo praktickou částí na školní zahradě, hrabáním suché trávy, čištěním chodníků, pletím záhonku. Pak jsme se přesunuli do blízkého lesa, kde jsme uspořádali orientační běh s plněním úkolů. My, žáci 4. a 5. třídy, jsme si pro ostatní spolužáky připravili 8 stanovišť, na kterých mladší kamarádi plnili úkoly. 17 skupin po čtyřech se tiše pohybovalo v lese po žlutých fáborkách a hledalo stanoviště s vtipným pojmenováním. Naše se jmenovalo Všeználkovo šmátraliště, zde si děti z tašky vytáhly nějakou věc a se zavázanýma očima podle hmatu musely poznat, co to je. Na dalších stanovištích třídily odpad, zdolávaly překážky v lese, poznávaly zvířata, vytvářely obrázky z víček, odpovídaly na otázky o přírodě … Všechny děti si v lese zasadily malý stromeček dubu, který jsme si sami ve třídách vypěstovali z žaludů. Den byl krásný a moc se nám to líbilo.

Anička Tomčalová

Návštěva tepelné elektrárny Dětmarovice

V úterý 12. 4. 2016 se druhá, třetí, čtvrtá a pátá třída vydala na exkurzi do Dětmarovické tepelné elektrárny. Jeli jsme autobusem asi tak půl hodiny. Po příjezdu na místo a po chvíli čekaní jsme si odložili věci a dostali jsme přilby. Zastavili jsme se u makety, zmenšeniny elektrárny. Rozdělili jsme se na dvě skupiny, každou skupinu prováděli dva páni. Procházeli jsme areálem elektrárny a pak nás vzali do budovy, kde odvážní jeli výtahem a ostatní šli po schodech do 6 patra. Nejodvážnější, i jeden druháček, mohli jet až na střechu. Foukal tam na nás příjemný větřík. Čekal nás nádherný výhlet, stáli jsme ve výšce 62 metrů nad zemí. Po chvíli jsme jeli zpátky dolů a šli se podívat do kanceláře. Tam jsme se dozvěděli něco o provozu elektrárny a o výrobě elektřiny. Pak skončila naše exkerze. Nejvyšší komín má výšku 279 metrů nad zemi.

Eva Bednářová

Ovoce a zelenina do škol

Ovoce a zelenina do škol je projekt Evropské unie, díky němuž dostáváme 2x měsíčně ve škole zdravou ovocnou nebo zeleninovou svačinku. Dodavatelem projektu je firma Ovo centrum z Valašského Meziříčí, která zásobuje školy po celé Moravně, 81 000 žáků 1. stupně. Krabička plná sladké mrkve, ananasu, jahod nebo šťavnatá jablíčko, hruška, hroznové víno, blumy, meruňky, hrášek, ovocné šťávy, pyré, saláty…nás vždy potěší a dodá potřebné vitamíny. Ke každé dodávce nám přikládají pracovní listy s informacemi o produktu, konzumaci, léčivých účincích, obrázky, křížovky, kvízy, omalovánky a vystřihovánky. Jednou ročně naši školu navštívštěvují zástupci firmy a veselou formou s námi besedují o důležitosti ovoce a zeleniny pro naše zdraví. Velká maska mrkve nebo citronu oživila přednášku o legrační kousky, hry a soutěže.

Exkurze do hráze Těrlické přehrady 16. 3. 2016

Před čtrnácti dny jsem se se svými spolužáky zúčastnila exkurze do hráze Těrlické přehrady. Jeli jsme od školy několik zastávek autobusem č. 402 MHD. Vystoupili jsme z autobusu na zastávce v Albrechticích a tam nás čekal pán, který nás během tohoto výletu doprovázel. Nejdříve nám chvíli vykládal o Těrlické přehradě, například jak je hluboká, jak je dlouhá, jak je široká a další zajímavosti. Zapamatovala jsem si, že je nyní přehrada napuštěná asi 70% vody a že se u hráze nesmí rybařit. Poté jsme se šli všichni podívat přímo do hráze. Vchod byl schovaný kousek pod úrovní hráze v samostatné budově, označený modrými dveřmi. Uvnitř byl velmi vlhký a studený vzduch. Šli jsme následně tunelem a postupně nás čekalo asi 144 schodů. Trochu jsme se bála, protože vše vypadalo strašidelně. Také jsem měla obavu, že nám zhasnou světla a zaplaví celý tunel voda. Naštěstí se z toho nic nestalo a úspěšně jsme došli v pořádku zpět. Za chvíli jsme se opět autobusem vrátili zpět do naší školy. Byl to pro mě zajímavý zážitek, který si budu dlouho pamatovat.

Adéla Brodecká

Návštěva Chovné stanice U králíčků

Je pátek 18. března 2016, ve vzduchu voní jaro, ptáci hlasitě oznamují příchod teplých dní a sluníčko hřejivými paprsky vytahuje první sněženky a bledule. Za takového krásného počasí podnikl Ekotým první jarní exkurzi s cílem prohlédnout si záchrannou stanici pro zatoulaná a nemocná zvířata. Využili jsme pozvání paní Mileny Georgiové a navštívili jsme její Chovnou stanici U Králíčků. Při vstupu do první místnosti v rodinném domku se nám na hlavu, k naší velké radosti, slétlo množství volně létajících barevných ptáčků. Chlupatí králíčci v kotcích, morčátka, pejsci, hadi… to všechno jsme si mohli prohlédnout, pohladit, pomazlit. Někteří z nás poprvé drželi v ruce hady, morčata nebo si pohladili malého kohouta. V průběhu odborného výkladu jsme se dozvěděli o zásadách chovu, o záchraně týraných, o ošetřování nemocných domácích i volně žijících zvířat. Jak jsme si to všichni užívali, si můžete prohlédnout na fotkách.


Ekotým předává zkušenosti, leden 2016

Na podzim Ekotým rozvěsí na stromy v zahradě krmítka pro ptáčky a celou zimu se o ně stará. Pravidelně dosypává semínka neloupané slunečnice a rozmístí lojové koule. Starší členové Ekotýmu mají s touto činností bohaté zkušenosti, proto si kladou za svou povinnost každým rokem předstoupit před mladší kamarády z 1. a 2. třídy a předat jim informace o různých možnostech krmení ptáků. Všechny děti teď už ví, že do krmítka mohou sypat mák, pšenici, oves, rýži, drcené ořechy, strouhanku, ptačí zob, jablko nebo hrušku a že se určitě vyvarují kynutému pečivu, čerstvému chlebu a uzeninám. Na konec malé přednášky poznávaly děti na obrázcích ptáky z našich zahrad a domů si odnesly letáček s omalovánkou a informacemi pro rodiče o správném krmení.

Vánoční dílny, prosinec 2015

Vánoce jsou moje nejoblíbenější svátky. Těším se na cukroví, dárky a prázdniny. V prosinci se celá škola promění ve vánoční království. Mám to rád. Každý rok zveme rodiče týden před svátky na Vánoční dílny. Paní učitelky si pro nás a rodiče připraví v každé třídě krásné výrobky: hvězdy a ryby z keramiky, andělíčky z neuvařených nudlí, zdobení baněk, vánoční hvězdy z korálků, dárkové pytlíčky na překvapení. Všude voní plno cukroví, mňam, už si dělám chutě. Po setmění se všichni odeberou na zahradu k altánku, kde se spolužáky zahrajeme Vánoční příběh z Betléma. Jsem rád, že máme tak dobrou školu.

Ondra Eršil, 4. ročník

Zimní vycházka ke krmelci, prosinec 2015

Je zima, konečně napadlo trochu sněhu. Doma voní cukroví, všichni se těšíme a chystáme na Vánoce. Ale přitom jsme nezapomněli na ptáčky a zvířátka v lese. Na školní zahradě zavěsili členové Ekotýmu krmítka vyrobená z kokosových ořechů a plastových láhví. Do nich jsme nasypali neloupaná zrníčka slunečnice a ptačí zob. Kamarádi z 1. třídy ozdobili malou borovice lojovými koulemi jako vánoční stromeček pro ptáčky. Odpoledne jsme se vydali se školní družinou do nedalekého lesa ke krmelci, dát vánoční dárečky lesním zvířátkům. Do korýtka jsme jim nasypali jablka, suché pečivo, mrkev, žaludy, seno a zelí. Ve sněhu jsme pozorovali stopy zvířat, která se sem přicházejí najíst. Cestou zpět jsme si užili veselé hrátky na sněhu.

Jindra Kraina, 2. ročník

Uzamykání zahrady

Každý rok se u nás ve škole pořádá v listopadu podzimní uzamykání zahrady. Všechny děti ze školy se mohou této akce zúčastnit. Odpoledne se sejdou děti venku na zahradě a začíná se s úklidem celé zahrady. Hrabeme listí, zametáme chodníky a připravujeme celou zahradu k zimnímu spánku. Pomáhají nám také paní učitelky a rodiče. Letos jsme nezapomněli na ježka, který se objevil na zahradě. Z části květináče, větví a listí mu v klidném rohu pod keři vyrobili prvňáčci domeček. Když bylo vše hotovo a pomalu se stmívalo, paní učitelky přinesly skleněné lucerničky, ve kterých hořely svíčky a tyto lucerničky rozdaly dětem. Pak se všichni postavili kolem našeho jezírka na zahradě, paní učitelka pustily hudbu z rádia a všichni jsme si zazpívali „Mravenčí ukolébavku“, která zahradu uspala. Naposledy jsme se ještě prošli po zahradě, abychom se s ní rozloučili. Těšíme se, až se na jaře začne zase všechno probouzet.

Bára Olszarová, 4. ročník

Návštěva ZŠ Prameny v Karviné, 13. 11. 2015

Naše škola se zapojila do mezinárodní kampaně Litter Less – Když méně znamená více aneb Snižme množství odpadu, kterou koordinuje v České republice ekologické Sdružení TEREZA. Zapojilo se 22 zemí světa, v České republice se přihlásilo 25 Ekoškol. Cílem kampaně je vést nás žáky a naším prostřednictvím i rodiče ke snižování množství odpadu ve škole i doma. Abychom věděli, jak v kampani pracovat, jeli jsme navštívit Ekotým ZŠ Prameny v Karviné, který byl do kampaně zapojen již v loňském roce a má velké zkušenosti. Po přivítání s paní učitelkou Šebestíkovou a seznámení s Ekotýmem, žáky 5. až 9. ročníku, jsme se společně prošli celou školou a zahradou. Obdivovali jsme a záviděli velké prostory, školní hřiště, krásnou zahradu s přírodní učebnou a šatnu na tříděný odpad. Nejvíce jsme jim záviděli klubovnu Ekotýmu, ve které se scházejí. Povídali jsme si o tom, co rádi dělají, jak pracují, připravují akce, projekty, sběrové dny a plány činnosti. Prohlédli jsme si nástěnky, vyfotili se a pozvali kamarády k návštěvě naší školy.

Míša Mikulová, 4. ročník

Čištění Životického potoka a Den Ekoškol, 7. 11. 2015

Den Ekoškol 7. 11. slavíme vždy organizováním Dne činů. To znamená, že si přineseme pytle na odpadky, rukavice, gumáky a vydáme se za prací. Předchází tomu přidělení prostorů k úklidu v okolí školy Ekotýmem. Zahrada, hřiště, jezírko, hrabání listí, stříhání keřů, úklid políčka, čištění potoka. Já a Ekotým jsme se vydali k Životickému potoku a na procházku jsme pozvali i děti z Mateřské školky U Křížů, které také usilují o titul Ekoškolka. Svítilo sluníčko, a tak jsme vyrazili. Do práce se zapojili všichni už cestou. Našli jsme spoustu věcí, které do lesa nepatří. Například: pneumatiky od auta, velkou kovovou pružinu, hodně skleněných a plastových láhví, polystyren, plastové tašky, hadice atd. Odpad jsme u školy roztřídili a uklidili. Nakonec jsme měli z dobře odvedené práce velikou radost.

Matěj Hanák, 3. Ročník

Bramborový den, 11. 10. 2015

Dnes je 23. října, podzim zdobí zahrady teplými barvami a naše třída pořádá Bramborový den. Já a ostatní kluci jsme si připravili prezentace o původu, pěstování a sklizni brambor. Vím, že celá rostlina, kromě hlíz, je jedovatá. Lidé hladověli do té doby, než dovezli brambory z Ameriky. Po teoretické části jsme společně vyráběli plakáty, dokonce jsme vymysleli písničku o bramboře: Brambora, brambora, utekla mi do dvora. Utekla i přes branku, letěla na Sri Lanku. Pod dohledem rodičů, mé maminky, paní Lackové a dědy Mokroše, jsme vařili. Smažili jsme placky, hranolky a chipsy. Celou školní budovou se protáhla vůně pečených pokrmů. Pamatuji si název brambory, kterou jsme použili: Solarium Tuberosum. Všem se bramborový den líbil.

Dominik Peška 3. ročník

Dyňáci, říjen 2015

Vždy na podzim máme ve škole akci, která se jmenuje Dýňáci. Odpoledne se sejdou rodiče a žáci ze všech tříd a společně vyřezávají do dýní různé strašidelné nebo veselé obličeje a obrázky. Každý rodič má na to svou metodu. Někteří tatínci si pomáhají i vrtačkou, jiní vyřezávají nožíkem nebo vykrajovátky na cukroví. Když už jsou dýně hotové, dají do nich svíčky a vystaví se na schody ve škole. Je to krásná podívaná. Pak se všichni vydají v průvodu s rozsvícenými lampióny cestou k místní hasičské zbrojnici. Hasiči nám každý rok připraví velkou vatru, u které si opékáme párky. Po pěkném odpoledni se vydovádění a spokojení vracíme zpět domů.

Anička Tomčalová, 4. ročník

Jablíčkový týden


Bára Olszarová, 4. ročník

Jablíčkový týden


Bára Olszarová, 4. ročník

Návštěva zahrady ZŠ Gorkého, 7. 10. 2015

Základní škola Gorkého v Havířově vybudovala za školní budovou velkou ukázkovou zahradu. S Ekotýmem jsme se tam jeli podívat. V přírodní učebně nás přivítala paní učitelka Tulejová a ukázala nám barevné obrázky hmyzu a rostlin, které jsme museli poznávat. Pak jsme se společně vydali na procházku. Na záhonech jsme pojmenovávali bylinky, poznali jsme mátu, meduňku, dobromysl, bazalku, tymián, zvláštní dřeviny, květiny a další. Prohlédli jsme si krásný domeček pro hmyz, meteorologickou stanici, domečky pro ježky, skalku, pozorovali pavoučí kuklu, poslouchali zpěv místních ptáků. U plotu jsme nasbírali spoustu kaštanů. Také jsme ve škole navštívili naši bývalou spolužačku Klárku Kniezkovou. Pro mě to byl úžasný výlet.

Veronika Lazarová, 5. ročník

Setkání sponzorů v ZOO Ostrava, říjen 2015

Jednou ročně se v ZOO Ostrava setkávají sponzoři z různých škol kraje. Akce se vždy zúčastní dva zástupci za ZŠ. V minulých letech se prohlídka zvířecích ohrad zblízka líbila Amálce Smetanové i Barušce Olszarové, proto jsme letos akci doporučili aktivní člence Ekotýmu, Haničce Kubeczkové. V doprovodu tatínka reprezentovala naši školu a tady jsou jejich poznatky a krátká zpráva z akce. Dobrý den, posílám krátké info o návštěvě zoo a několik fotek. Sponzoři měli tentokrát možnost krmit/pohladit si žirafu (a poté také zebru). U vchodu jsme čekali cca 15 minut, než přijel vláček. Do toho jsme se bohužel nevešli a před čekáním na další vláček jsme dali přednost chůzi k žirafám po vlastní ose. Cestou jsme alespoň "navštívili" pandu. Bližší info jsme se nedozvěděli: Hanka si poznamenala jméno matky a ví, že otec pochází z Finska. Křest ani jméno mladé pandy zatím není. Nadhodil jsem naší průvodkyni, že by bylo pěkné, kdyby jméno navrhly děti. Vše ale zřejmě závisí na komunikaci Vás s příslušnou pracovnicí zoo, na kterou mě odkázala též průvodkyně. Děkujeme za možnost zastupovat školu na této akci.

Aleš Kubeczka

Sběrové dny

64 kg114 kg
školní rokpapírelektrospotbaterie
2011/12682 kg
2012/13685 kg
2013/141398 kg
2014/152180 kg
2015/16 1.pol.362 kg46 kg
V rámci soutěže Recyklohraní pořádáme 2x do roka podzimní a jarní sběrové týdny papíru, elektrospotřebičů, baterií a tonerů. Společnost ASSA z Ostravy odváží papír a kartony, elektrospotřebiče a baterie firma Asekol. Každým rokem se do akce zapojuje více spolužáků i rodičů, viz.tabulka. Děkujeme všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli a velmi nás těší, že jsme dosáhli s vaší pomocí takových ohromných výsledků. Za poslední tři roky jsme za sběr a plnění úkolů získali v soutěži Recyklohraní 4 192 bodů.
Jakub Novický, 4. ročník

Projekt třídění odpadů a exkurze na skládku, 27. 10. 2015

V rámci programu EKOŠKOLA jsme uskutečnili podzimní projekt o třídění odpadů pod názvem „Třiďte odpad, má to smysl“. V průběhu tří vyučovacích hodin jsme společně po ročnících vyhodnocovali anketu o třídění odpadů v domácnostech, prakticky třídili odpad, hráli hry s Tondou Obalem, sledovali krátké dokumenty o recyklaci a vypracovali různé pracovní listy týkající se tohoto tématu. V další hodině jsme se jeli podívat, kde končí náš komunální odpad. Po příjezdu na místní skládku odpadů se nás ujal pracovník skládky, který nás skládkou provázel. Říkal důležité a zajímavé informace a odpovídal nám na různé otázky. Zkraje tam bylo jen pár kontejnerů, ale jakmile jsme popošli dále, tak se před námi objevila hora odpadků. Když jsme tam byli před dvěma roky, tak tam nebylo toho tolik jako teď. Koukali jsme, jak ta hora porostla. Pracovník, který s námi chodil, nás vzal na vrchol tohoto kopce. Poté, co jsme vylezli nahoru, nás čekalo překvapení. Byly tam stroje, které utlačovaly odpadky do země. Také tam byla spousta racků, když stroje nastartovaly, racci vzlétli do oblak. Musím říci, že ne tak moc, ale opět to tam zapáchalo. Při cestě zpátky jsme se všichni zvážili na váze, kde se váží velká auta. Pak už nás čekala jen cesta zpět do školy. Poučení pro nás: určitě budeme důsledně třídit odpad, aby kopec nerostl.

Lucie Winklerová, 5. ročník

Podzimní sběr kaštanů a žaludů, říjen 2015

Když začne zlátnout listí na stromech, připravují se zvířata na zimu. My jim v tom pomáháme – sbíráme kaštany a žaludy. Odpoledne, ale hlavně o víkendu, chodíme s rodiči a bráchou na procházku do lesa a odnášíme tašky plné těchto plodů. Baví mě to. Snažili jsme se s kamarády všichni, ale nejlepšími sběrači letos byli prvňáci – Agátka Stachurová a Česťa Slíva. Myslivci z Albrechtic si odvezli pro zvířátka několik pytlů kaštanů a žaludů. Jsme rádi, že pravidelně přispíváme lesní zvěři ke snadnějšímu přečkání zimy.
školní rokkaštanyžaludy
2011/12450 kg240 kg
2012/13371 kg239 kg
2013/14140 kg190 kg
2014/15409 kg235 kg
2015/16460 kg270 kg
Radek Cyž, 2. ročník

Projekt Biodiverzita

Slovo biodiverzita znamená rozmanitost přírody. Tento projekt mě zaujal a jsem ráda, že o něm můžu psát. První úkol, Tolik zvířat, byl takový, že nám paní učitelka rozdala obrázky zvířat a my jsme o nich psali zajímavosti nebo různé informace a také k nim kreslili obrázek. Druhým úkolem bylo, že jsme dostali kartičky, na kterých byly napsané rostliny, živočichové či plody. Vytvářeli jsme Pyramidu života, např. králík žere mrkev, králíka zase někdo jiný atd. Poté jsme se hledali a vytvářeli skupinky a vyprávěli si, jak to jde za sebou. Tuto hru jsme si zahráli dvakrát. Následovala činnost s pracovními listy, na kterých byla spousta úkolů, např. napsat sváteční menu, živočichové a jejich prostředí, malování zahrady ve čtyřech ročních obdobích atd. Vtipná a zajímavá byla hra na pesticidy. Každý držel před sebou kartičku a vytvářeli jsme řadu, jak to jde po sobě. Jako první nastoupily plody a rostliny, poté živočichové. Ten kdo začínal, dostal na čelo nebo tvář razící samolepku. Tuto samolepku předal tomu, kdo jej snědl. Nakonec se ukázalo, kdo měl na sobě spousty samolepek, pesticidů. Švanda, že? Na úplný závěr jsme si vytvořili síť, ve které jsme si ukázali, že každý druh je v přírodě důležitý, nejen pro přírodu samotnou, ale i pro člověka.

Adéla Brodecká, 5. ročník

Prohlídka Životických sadů, září 2015

Oblíbenou školní akcí je podzimní exkurze do Životických ovocných sadů. Prvňáci se šli mezi jablečné stromy něco dozvědět o jablkách, včelkách, stromech a jejich ošetřování. Nejprve procházeli jednotlivými uličkami v sadu. Provázela je paní, která jim ukazovala různé zajímavosti, aby si doplnili učivo, protože o růstu a ošetřování ovocných stromů doposud nic nevěděli. Všechny zajímalo, jak roste jablko. Na konci jedné uličky děti narazily na včelí úly, o které se starají zaměstnanci sadů. Díky těmto pilným včeličkám máme pěkná a sladká jablíčka. Cestou zpátky do školy si prvňáci spadlá jablka sbírali a ochutnávali.

Anička Králová, 4. ročník

Adopce pandy červené

V roce 2008 se děti v naší škole rozhodly adoptovat nějaké zvířátko v Zoologické zahradě Ostrava. V celoškolním hlasování vyhrála panda červená. Jmenuje se Namshe, přijela z Belgie. Panda červená patří k nejtajemnějším zvířatům Asie, je o něco větší než kočka domácí. Má rudo-hnědou srst a dlouhý ocas, který jí pomáhá udržovat rovnováhu na stromech. Mezi samcem a samicí není téměř žádný rozdíl, mláďata se podobají dospělým jedincům. Ve volné přírodě se panda červená průměrně dožívá 8 – 10 let. 27. června 2015 se naší pandě a novému samečkovi z Finska narodilo mládě. Zatím přebývá v některé z budek, ven se odváží jen zřídka. Chovatelce se však podařilo mláďátko vyfotit a zjistit, že je to sameček. Já a kamarádi z toho máme velkou radost, proto stále vybíráme a sháníme finanční sponzorské dary. Vyrábíme různé dárkové předměty a sváteční doplňky, které pak nabízíme rodičům. Jak jsme byli úspěšní?
v roce 2009 5 200 Kč
v roce 2010 8 000 Kč
v roce 2011 6 700 Kč
v roce 201210 000 Kč
v roce 2013 9 000 Kč
v roce 2014 6 000 Kč
v roce 2015 8 600 Kč
Karolína Bujnochová, 5. ročník

Návštěva ZOO v Ostravě, září 2015

Stalo se už tradicí, že vždy na začátku školního roku jezdíme do Zoologické zahrady v Ostravě. Během tříhodinové prohlídky zjišťujeme, co nového přibylo v ohradách. Každý ze spolužáků si vybere oblíbené zvířátko, o které se více zajímá: o plameňáky, kachny divoké, pávy, prasata, kozy, morčata, králíky, supy, papoušky, divoké kočky, lvy, tygry, hrochy, velbloudy, medvědy, hmyz, žirafy, lemury, opice, sovy, pavouky…Nejvíce času trávíme u ohrady pandy červené, které celá škola přispívá na krmení a které se letos narodilo konečně mládě. Ještě jsme ho nezahlídli. Dovádění mláďat také rádi pozorujeme ve venkovním výběhu slonů, Rashmi a Sumitra se zde narodily. Velmi nás zaujal nový pavilón Evoluce, doplnili jsme si zde vědomosti o vývoji člověka a života na Zemi. Nezapomněli jsme nakrmit malé kozičky v dětské zoo, nakoupit si suvenýry a svézt se vláčkem. Už se těšíme na další návštěvu.

Katka Juhaňáková, 5. ročník

Přehlídka dravců na naší škole, červen 2015

26. června 2015 navštívila naši školu skupina sokolníků. Přivezla nám ukázat vzácné dravé ptáky, kteří jinak žijí v naší i cizí přírodě. Byli mezi nimi např. kondor, výr velký, orel mořský, sovice sněžná. Dozvěděli jsme se některé poznatky o jejich životě. Nejzajímavější bylo, co ptáci po výcviku dovedou: orel uměl proletět brankou, co udělaly děti z rukou, kondor šel k sokolníkovi a našel v jeho zadní kapse pamlsek, Kuba Novický dal povel výrovi a ten roztáhl křídla. Všichni ptáci létali na jídlo. Závěrem představení přišli ještě myslivci, kteří přinesli živou lišku a dva lovecké psy. Děti si ji směly pohladit.

Hanka Kubeczková, 3. ročník

Ekokrátky s dětmi z mateřské školky, červen 2015

Stalo se už tradicí, že ke konci školního roku zveme na naši zahradu děti z Mateřské školky U Křížů a společně pořádáme Ekohrátky. Na úvod kamarádi z Ekotýmu hráli pohádku o tom, jak kluci znečistili les, zvířátka si pak pořezala nohy. Společně s veverkou Zrzečkou vše uklidili. Děti z 1. ročníku a děti z MŠ jsme si rozdělili do skupin po třech, my jsme si připravili 10 úkolů na stanovištích a vypukly Ekohrátky se skřítkem Zahradníčkem. Na kartičky jsme zapisovali plnění těchto úkolů – skládání puzzle, poznávání lesních zvířat, co do lesa nepatří, házení láhví na cíl, skládání květin z víček, třídění odpadů, vybarvování motýlků, kimovu hru, pexeso a přenášení víček. Úkoly zvládly děti na výbornou, byly velmi šikovné. Nakonec jsme vyhodnotili nejlepší skupinu, dali dětem odměny a všem zatleskali. Pak jsme využili teplého slunečného počasí a dál si hráli společně na zahradě.

Lucie Winklerová, 5. ročník

Beseda se včelaři, 5. června 2015

Můj tatínek je včelař. To znamená, že máme doma na zahradě včelín, staráme se o včely a stáčíme med. Já mu pomáhám, a proto už něco vím o jejich životě. Aby i mí spolužáci věděli hodně o užitečnosti včel, zajistil tatínek ve škole besedu se včelaři. A tak jedno červnové dopoledne přišli k nám besedovat dva chlapíci z Horní Suché, kamarádi mého tatínka - pan Richard a pan Pavel. Povídali nám zajímavosti o životě včel, včelí královny, trubců, dělnic i čmeláků. Ochutnávali jsme různé druhy medu, prohlíželi si plástve a vyzkoušeli si včelařský ochranný oblek s kloboukem se síťkou. Největší zážitek byl pro nás pohled na obrovskou živou včelí matku, larvy a dělnice ve skleněné krabici. Ohromné bzučení nahánělo některým kamarádům hrůzu. Med je zdravý a mám ho ráda. ( i taťku)

Anička Tomečková, 4. ročník

Naše školní zahrada

Kolem naší školy je velká zahrada, která nám slouží k učení, sportu i odpočinku. Travnatou plochu, stromy, průlízky s pískovištěm, pergolu a lavičky využíváme nejen při dopoledním vyučování a o přestávkách, ale i školní družina odpoledne pro hry a relaxaci. Protože rádi pozorujeme přírodu, vybudovali jsme za finanční podpory ekologického Sdružení Tereza a pomoci rodičů na zahradě naučnou stezku, která informuje návštěvníky o všem, co tady žije a roste. V malém jezírku pěstujeme vodní rostliny, sledujeme pulce, čolky, pijavice a larvy vážek, na motýlí louce kvetou rostliny, které mají rádi motýli, do hmyzího domečku se nastěhovali první broučci. Kolem staré studny se můžeme projít po pocitovém chodníčku, za kolovnou si přivonět na záhonku k bylinkám a zkoumat stáří stromů v dřevníku, ukázce různých druhů kmenů a kůry. Na podzim prvňáci vybudovali mezi keři domeček pro ježka. Dalším úkolem bude zasadit na záhonek kvetoucí rostĺiny a u něj chovat čmeláky.

Ondra Fukala, 2. ročník

Velikonoční jarmark

Velikonoční jarmark byl skvělý, protože jsme mohli prodávat své výrobky, které jsme v průběhu března sami vyráběli. Každá třída vytvořila něco jiného. Prodávali jsme perníčky, ovečky z vlny, karabáče, malovaná vajíčka, šité kočičky a srdíčka, košíčky z tvrdých papírů, keramické ozdoby atd. Bylo to super. Přišlo hodně rodičů, prarodičů a našich sourozenců. Některé maminky i něco upekly, např. velikonoční beránky. Vydělanými penízky z této akce přispíváme pandě červené na pobyt v ostravské ZOO. Tento velikonoční jarmark jsem si hodně užila.

Eva Bednářová, 5. ročník

Návštěva psího útulku, červen 2015

Blíží se konec školního roku. My se těšíme nejen na prázdniny, ale také na výlet do psího útulku. Jednoho dne jsme pěšky vyrazili do Prostřední Suché. Cestou jsme si ověřovali znalosti a dovednosti získané v hodinách přírodovědy. Cesta nám utekla a najednou jsme stáli před bránou psího útulku, kde na nás čekaly paní ošetřovatelky. Odevzdali jsme jim piškoty, konzervy, granule a jiné pamlsky pro pejsky a kočičky. Pak nás provedly útulkem a my začali vybírat pejsky, které bychom chtěli venčit a také si je odvést domů. S pejsky jsme se rychle skamarádili a na velké louce za psím útulkem jsme s nimi běhali a skotačili. Bohužel nemohli jsme si je vzít domů, protože pro pejsky musíme přijít s rodiči. Výlet se nám všem moc líbil, věříme, že i pejskové si to s námi užili.
Ráchelka Klimszová, 3. ročník

Den Země a Den činů, 22. dubna 2015

Nebyl to normální den jako všechny ostatní - s jarním voňavým vzduchem, teplým sluníčkem a modrou oblohou. I počasí nám od rána vylepšovalo náladu, protože byl Den Země a nás čekalo něco zvláštního a příjemného. Všichni žáci školy se sešli v jedné učebně a tam jsme si povídali o významu tohoto dne, o znečišťování přírody, promítali jsme si filmy o řekách plných odpadků a o ostrově Midway. Hodinu jsme zakončili návrhy, jak můžeme i my přispět k ochraně životného prostředí. Pak jsme se po třídách rozešli na zahradu, na hřiště a tam jsme na různých stanovištích plnili úkoly a zamýšleli se o probouzející se jarní přírodě. Pozorovali jsme hmyz, sledovali mapu návratu čápa z Afriky, činnost ptáků na jaře, proměny a růst lesa, jarní větvičky, lesní patra, kůru, vyplňovali jsme pracovní listy a zahráli si ve skupinách pavoučí stopovačku. Poslední část dopoledne jsme věnovali úklidu kolem školy. Čistili jsme chodníky, hrabali trávu, pleli a ryli políčko, sbírali polámané větve kolem keřů a čistili jezírko. Žáci 4. a 5. ročníku šli s paní učitelkou uklízet kolem Životického potoka. Byl to super den, těšíme se na další. Naše Země je pro nás důležitá.

Martin Langer, Tobiáš Koláček, 4. ročník

Šikulové v naší škole, duben 2015

Pořad Šikulové velmi ráda sleduji v televizi na Déčku. Když jsme se dozvěděli, že navštíví naši školu, měli jsme obrovskou radost. Pro výrobu autíček, dopravních značek, semaforů, parkovišť si vybrali mladší žáky. Měla jsem štěstí, protože k prvňákům se přidalo i pár druháků a třeťáků, a tedy i já. Ostatní nám moc záviděli. Všichni jsme celý štáb při práci tiše pozorovali a s nadšením sledovali, jak vypadá opravdové televizní natáčení. Kamery, osvětlovači, zvukaři, klapka a super moderátoři, úžasná podívaná a zážitek. Přestože se natáčelo celý den, bylo to príma. Pro udržení nálady a pozornosti jsme si společně zazpívali písničky. A výrobky? Z kartonů, krabiček od mléka, plastových víček jsme si vyrobili pomůcku k dopravní výchově. Neradi jsme se loučili, ale určitě nám zůstaly hezké vzpomínky a pořad Šikulové na ČT 1.

Veronika Škutová, 3. ročník

Pavouci a pavučiny

Na schůzky Ekotýmu si vždy připravujeme nějaký úkol. Někdo hru, někdo pokus, zajímavosti z přírody, povídání o encyklopediích atd. Já rád vzpomínám na jednu podzimní schůzku, kdy jsme si měli připravit informace o babím létu a pavoucích. Každý z nás našel nějaké zajímavosti, promítali jsme si film o tkaní pavučiny, o lovu kořisti, prohlíželi si v knížkách krásné, barevné, chlupaté, malé i velké pavouky. Teď už vím, který pavouk žije ve vodě, jak se jmenuje strach Aničky Tomečkové z pavouků, jaké pavučiny si pletou, že samička sežere svého pavouka. Aby se holky pavouků nebály, vybrali jsme si každý nějakého a namalovali si ho. Venku na hřišti jsme si upletli z bílé vlny pavučinu. To byla super zábava. Arachnofobie - věděl Martin Langer a vodouch stříbrný je jedovatý – věděla Klárka Kniezková.

Matěj Cyž, 4. ročník

Schůzky Ekotýmu

Náš Ekotým má 27 členů, jsou v něm zastoupeni žáci 2. – 5. ročníku, paní učitelky a paní školnice. Scházíme se pravidelně první čtvrtek v měsíci ve třídě 2. ročníku. Schůzka začíná ve 13 hodin a trvá asi 2 hodiny. Co na schůzkách děláme? Vypracováváme plány, pracovní listy, úkoly Recyklohraní, třídíme odpad, soutěžíme, povídáme si o přírodě a o ekologii, hrajeme hry, řešíme kvízy, připravujeme akce pro spolužáky a MŠ, sledujeme a vyhodnocujeme šetření vodou a energiemi, děláme pokusy, povídáme si o encyklopediích, pomáháme s přípravou projektů, kreslíme různé vývěsky a plakáty. Také pracujeme na školní zahradě, sázíme bylinky, čistíme jezírko, postavili jsme domečky pro hmyz a ježky, čistíme Životický potok. V zimě se staráme o ptáčky. Kdo vede schůzky? My, žáci 5. ročníku a paní učitelka. Kdo píše zápis? Zápis pořizuje vybraný starší člen Ekotýmu, který ještě zápis nepsal. Mladší ilustrátoři ho ozdobí obrázky. Kam jezdíme? Jezdíme do ZOO Ostrava, navštěvujeme jiné školy, kde nám povídají o práci svého Ekotýmu a o tom, co si vybudovali na zahradách. Kde máme nástěnku? Informace o naší činnosti najdou všichni na chodbě u schodiště v 1. patře. Tady si všichni přečtou naše úkoly, plány i zápisy.

Karolína Bujnochová, 5. ročník
Titul Ekoškola:
Klikni sem, zvětšení

Počasí:


Adopce Pandy červené v ZOO Ostrava

Klikni sem, zvětšení Klikni sem, zvětšení
Vytisknout |Nahoru

Základní škola a Mateřská škola Havířov - Životice Zelená příspěvková organizace
©2012-2018